Żeby znacząco zredukować emisję gazów cieplarnianych na skalę globalną, wystarczy zastąpić mięso i mleko roślinnymi alternatywami. To wnioski płynące z najnowszego badania opublikowanego przez Nature Communications.
Nowe badanie opublikowane w Nature Communications pokazuje, że zastąpienie 50 proc. mięsa i produktów mlecznych roślinnymi alternatywami może obniżyć emisje gazów cieplarnianych związane z rolnictwem nawet o 31 proc., a do tego ocalić lasy i poprawić żywienie milionów ludzi na całym świecie.
Jak wynika z najnowszego badania, zastąpienie 50 proc. mięsa i produktów mlecznych roślinnymi alternatywami do 2050 roku może obniżyć emisje gazów cieplarnianych związane z rolnictwem i użytkowaniem ziemi nawet o 31 proc. oraz zatrzymać degradację lasów i naturalnych obszarów, zgodnie z nowymi badaniami.
Według opublikowanego właśnie badania w Nature Communications, dodatkowe korzyści klimatyczne i przyrodnicze mogą wynikać z ponownego zalesiania obszarów, które pozostaną nietknięte przez produkcję mięsa i produktów mlecznych, gdy zostaną zastąpione roślinnymi alternatywami, co więcej niż podwaja korzyści klimatyczne i zmniejsza przyszłe spadki integralności ekosystemów do 2050 roku. Odnawiany obszar może przyczynić się do pokrycia do 25 proc. szacowanych globalnych potrzeb odnowy ziemi w ramach Celu 2 Ramowej Konwencji o Bioróżnorodności w Montrealu do 2030 roku.
Badanie przeprowadzone przez badaczy z UVM, Międzynarodowego Instytutu Analiz Systemowych (IIASA), Sojuszu Bioversity International i CIAT, jest pierwszym, które bada globalne skutki spożycia roślinnych substytutów mięsa i mleka dla bezpieczeństwa żywnościowego i środowiskowego, uwzględniając złożoność systemów żywnościowych.
Autorzy doszli do wniosku, że scenariusz zastąpienia w 50 proc. mięsa i produktów mlecznych znacznie zmniejszyłby wpływ systemów żywnościowych na środowisko naturalne do 2050 roku w porównaniu z rokiem 2020. Wpływy te obejmowałyby:
- spadek globalnej powierzchni rolniczej o 12 proc., zamiast jej wzrostu,
- zatrzymanie praktycznie całkowitego spadku obszarów leśnych i innych obszarów naturalnych,
- wprowadzenie azotu do gleb uprawnych na poziomie niemal połowy prognoz,
- spadek zużycia wody o 10 proc., zamiast jego zwiększania się.
Bez uwzględniania jakiegokolwiek składowania węgla na ziemi oszczędzonej od produkcji zwierzęcej, emisje gazów cieplarnianych mogą spaść o 2,1 Gt CO2eq rocznie (31 proc.) w 2050 roku (średnio 1,6 Gt CO2eq rocznie w latach 2020-2050).
Globalnie spadek niedożywienia do 3,6 proc., w porównaniu do 3,8 proc. w scenariuszu odniesienia (co oznacza zmniejszenie liczby niedożywionych o 31 milionów ludzi).
Autorzy opracowali scenariusze zmiany diety oparte na roślinnych przepisach na wołowinę, wieprzowinę, kurczaka i mleko. Te przepisy zostały zaprojektowane tak, aby były żywieniowo równoważne oryginalnym produktom białkowym pochodzenia zwierzęcego i realistyczne dla istniejących możliwości produkcji żywności i globalnie dostępnych składników.
Aby zapewnić aktualność i potencjalnych użytkowników wyników, zespół badawczy pozyskał opinie od firmy Impossible Foods, która opracowuje roślinne substytuty mięsa. Firma dostarczyła ogólnikowe przepisy na roślinne produkty zamienników mięsa używane w analizie. Zespół naukowy miał pełną kontrolę nad podejmowaniem decyzji w ramach tego recenzowanego naukowo badania, a dane nie są specyficzne dla Impossible Foods.
Pełna korzyść środowiskowa wynikająca ze zmiany diety może być osiągnięta, jeśli ziemia rolnicza oszczędzona dzięki rezygnacji z produkcji zwierzęcej i produkcji pasz zostanie przywrócona przez zalesianie z myślą o bioróżnorodności. W scenariuszu 50 proc. korzyści związanych z redukcją emisji związanych z użytkowaniem ziemi mogą podwoić się w porównaniu z scenariuszem bez zalesiania – całkowita redukcja wynosi 6,3 Gt CO2eq rocznie. Scenariusz zastąpienia w 50 proc. zmniejszyłby przewidywane spadki integralności ekosystemów o ponad połowę.
Autorzy badania mają na uwadze, że bydło jest cennym źródłem dochodów i pożywienia dla rolników w krajach o niskich i średnich dochodach oraz odgrywa znaczącą rolę kulturową, zmniejsza ryzyko i dywersyfikuje dochody rolników. Jednocześnie zmiany klimatyczne zagrażają źródłom utrzymania rolników.
Dlatego konieczna będzie szybka działalność polityczna i zarządcza, aby uniknąć ryzyka środowiskowego i wesprzeć rolników i inne podmioty łańcucha wartości bydła w procesie przejścia do społecznie sprawiedliwego i zrównoważonego systemu żywienia. Jest to szczególnie istotne w kontekście niedawnych zakłóceń w osiąganiu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.